ایفل، چرا و چگونه؟در کنار بناهای باشکوه معماری ایرانی، در سراسر دنیا نیز بناهای فاخر و ارزشمندی ساخته شده اند که اگر از نزدیک ندیده باشیم، حداقل نام آنها را از گوشه و کنار شنیده ایم و تصاویر زیادی از آنها دیده ایم. بناهایی که قدرت و توانایی بی مانند بشر را به رخ می کشند و دیدگان را خیره می کنند. آدمی با دیدن آنها در حیرت و شگفتی می ماند. اما شایسته است فقط به نام و تصویر آنها بسنده نکنیم و اندکی از قصه ی خلقت آنها را نیز بدانیم. یکی از فاخر ترین و به جرأت می توانم بگویم سحرانگیزترین بناهای تاریخ، برج ایفل در کشور فرانسه است که مطمئنا کم و بیش با آن آشنا هستید.
ایفل برجی فلزی است که در یک فضای سبز عمومی در مجاورت رود سن در پاریس بنا شده است. ایفل مرتفع ترین بنای پاریس، در زمره مشهورترین نمادهای جهان است که امروزه از مهم ترین مراکز جذب توریست به شمار می رود. با توجه به اینکه از ابتدای ساخت این برج تاکنون بیش از ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر از این بنا دیدن کرده‌اند، این بنا به عنوان پربازدید کننده‌ترین بنا در جهان، شناخته می‌شود.

    

نام ایفل در حقیقت برگرفته از نام گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) طراح این برج باشکوه است. برج ایفل بین سالهای ۱۸۸۷ تا ۱۸۸۹ به عنوان ورودی یک نمایشگاه بین المللی که به مناسبت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه برگزار می شد، ساخته شد. در ابتدا مخالفت های بسیاری نسبت به این برج از سوی روشنفکران فرانسه مانند نویسنده ی شهیر فرانسوی الکساندر دوما ابراز شد ولی پس از تکمیل، برج ایفل نشانه ای در شهر پاریس شد که بیانگر کامل شعار آزاد اندیشی و تجلی روح شهامت بود.

نقاشان، مجسمه سازان و نویسندگان مجذوب افسون آن شدند. نقاش معروف روبرت دلانی بالغ بر ۵۰ پرده نقاشی با زمینه ای از برج ایفل نقاشی کرد. لوکوربوزیه ایفل را به عنوان طرحی که محاسباتش از احساسی غریزی و قابل تحسین الهام گرفته بود، ستود و از زیبایی و تناسبات برج ایفل تقدیر ک

  

برج ایفل نمونه ی برجسته ی کاربرد آهن در یک سازه ی نمادین در اواخر قرن نوزدهم است که شرایط لازم برای استفاده ی گسترده از آهن در ساختمان ها در قرن بیستم را فراهم کرد. ساختار این سازه به شکلی است که باز و بدون طبقه‌های میانی (به جز دو سطح) می‌باشد. یک سمت آن رودخانه سن و سمت دیگر البته کمی دورتر بنای گنبددار و زرینی دیده می‌شود که عمارت اینولید نام دارد و مقبره ناپلئون آنجاست.

برج ایفل با ۳۰۰ متر ارتفاع تقریبا معادل یک ساختمان ۷۰ طبقه می باشد، با انضمام یک آنتن ۲۴ متری که در بالای آن قرار گرفته، ارتفاع کلی برج به ۳۲۴ متر - یک ساختمان ۸۱ طبقه - می رسد. ایفل در سال ۱۸۸۹ به عنوان مرتفع ترین برج جهان بنا شد و این عنوان را تا سال ۱۹۳۰ که آسمانخراش کرایسلر (Chrysler) با ۳۱۹ متر ارتفاع در شهر نیویورک ساخته شد، حفظ کرد. این برج هم اکنون بلندترین سازه موجود در شهر پاریس و چهارمین سازه بلند فرانسه است

در این بنا ۷,۳۰۰ تن فلز به کار رفته و وزن کلی آن ۱۰,۱۰۰ تن می باشد. تعداد پله هایی که به نوک برج منتهی می شود تقریبا پس از هر بار بازسازی تغییر کرده، در ابتدا ۱,۷۱۰ پله وجود داشت، در اوایل دهه ۱۹۸۰ پس از اولین بازسازی، تعداد آنها به ۱,۹۲۰ رسید و امروز نیز ۱,۶۶۵ پله در ایفل به چشم می خورد.

  

به منظور حفاظت در مقابل زنگ زدگی هر هفت سال یک بار با استفاده از ۵۰ تن رنگ، ایفل را رنگ می کنند. رنگ هایی که به کار گرفته می شود بسته به موقعیت متغیر است، در حال حاضر رنگ ایفل تقریبا قهوه ای است.

از ابتدای قرن بیستم تا سال ۱۹۰۹ که در مجاورت ضلع جنوبی ایفل یک مرکز رادیویی دائمی ساخته شد، از ایفل به عنوان فرستنده رادیویی استفاده می شد. از سال ۱۹۵۷ این برج جهت ارسال رادیو و تلویزیون FM استفاده می شود.

در ایفل دو رستوران به نام های Altitude 95 در طبقه اول (۹۵ متر بالاتر از سطح دریا) و Jules Verne که یک رستوران فرانسوی بسیار گران قیمت مجهز به آسانسور خصوصی است، قرار دارد.

در سال ۲۰۰۰ نورافکن های پر قدرت در برج نصب شد و از آن تاریخ تا کنون هر شب نمایشی از نورهای رنگارنگ برج، برفراز آسمان شهر پاریس اجرا می گردد.

نام ۷۲ تن از دانشمندان و مهندسین فرانسوی که در راه اندازی و ساخت این پروژه همکاری داشته اند، بر روی برج حک شده است.

 

این المان تاریخی و ماندگار همواره منبع الهام بسیار خوبی برای هنرمندان، معماران و طراحان بوده است. چنان که شما در هر چیزی می توانید نشانه ای از آن را بیابید.